pondělí 23. července 2012

iPhone 4S fotoaparát - JPG vs. TIFF

Vzhledem k článku na mobilmanii, kde se objevilo slepé porovnání fotografií z mobilních telefonů Apple iPhone 4S (8Mpix) a Nokie PureView 808 (41Mpix), jsem se rozhodl, že zkusím malý test. Do telefonu iPhone 4S jsem si stáhl aplikaci 645 PRO, která umí ukládat mimo JPG fotografie také v bezztrátovém TIFFu. Vyběhl jsem na balkón, udělal jednu fotku (respektive dvě, 1x JPG, 1x TIFF) a poté se je pokusil co nejvíce zachránit v Camera Raw.

Už při prvním pohledu na JPG je jasné, že ovládací sw fotoaparátu fotky hodně doostřuje, ale v podstatě nijak neodšumuje. Při pohledu na fotografie z Sony Xperia Arc S jsem viděl něco úplně jiného. Tam sw fotografii nejdříve brutálně odšuměl a následně brutálně doostřil. Podobalo se to fotkám z web kamery za pár kč. Ale zpět k iP. JPG je v podstatě líbivější, protože je mírně zesvětlený, více kontrastní a hlavně doostřený. V podstatě do té míry, že fotku můžete ihned tisknout a bude vypadat perfektně ostře (v rámci formátů 10x15 až A4), problém bude při 100% přiblížení na monitoru, kde je vše pokryté vrstvou šumu. Pro následné zpracování je tedy určitě vhodnější TIFF, ale tady už se bavíme o rozsáhlejších úpravách, které bude asi málokdo u fotek z mobilu dělat.

Konečně se tedy vrhneme na porovnání.
Hodnoty expozice:

  • 1/1200s
  • f 2.4
  • ISO 64
  • ohn. vzd. 4.28mm (po přepočtu 35mm)
Provedené úpravy:
  • V Camera RAW lehce staženy světla a prosvětleny stíny
  • V CR doostřeno se zaměřením na hrany a odšuměn chromatický šum (v rámci možností, pro zachování kresby)
  • Vyříznuto pro porovnání na webu a uloženo v plné kvalitě (12) jako JPG

První fotografie je porovnání při 100% zvětšení v PS.


Dále porovnání při 100% přiblížení, první je TIFF, druhý JPGA nakonec porovnání obou fotografií pro představu, jak se liší v podání "světlosti" a kontrastu. 
První opět TIFF, druhý JPG.

Žádné komentáře:

Okomentovat