čtvrtek 6. října 2011

Samyang 8mm...stojí to za to?

 Nebudu Vás napínat....ano stojí. Pokud chcete mít v brašně objektiv, kterým vyfotíte vždy "vše", tak určitě stojí za to. Objektiv jsem kupoval u FotoŠkoda nový a vyzkoušený, nechtěl jsem objednávat z internetu a pak zjistit, že je opticky špatný. Nutno ještě podotknout, že se jedná o plně manuální objektiv. Tím pádem je ostření, clonění a u "blbě vidících" fotoaparátů i expozice plně na Vás.

 Jak začít? Začnu kvalitou objektivu. Objektiv je vyroben z kovu (ocel?), takže sám o sobě je opravdu pevný a nikde se nic neviklá a ani nic nevrže. Samozřejmě i bajonet je kovový, takže i na těle fotoaparátu drží velice dobře a spolehlivě. Na objektivu se nachází ostřící kroužek, clonový kroužek a vestavěná sluneční clona (jediný kus plastu). Na objektiv kvůli vystouplé přední čočce nelze nasadit žádný filtr, ikdyby se Vám to povedlo, bude zasahovat do obrazu.
 Ale k optické kvalitě. Ta je řekněme tak půl na půl. Na "plnou díru" je kresba špatná, opravdu špatná. Nelze v podstatě mluvit o kresbě, protože 18 megový čip nedokáže ani trochu vykreslit. Pokud ovšem zacloníme (manuálně, clonovým kroužkem) na 5.6, kresba se ihned o velký skok zlepší a lze už objektiv na méně náročné situace používat. Pokud požadujete od toho objektivu maximum, je nutné zaclonit na clonu 8-11. Další věcí je soudkovité zkreslení. To je opravdu brutální a patří k hlavním znakům tohoto objektivu. Snad to ani nelze brát při takovéto ceně a ohnisku jako vadu. Je to zkrátka vlastnost a je třeba s ní počítat. Chromatická aberace tu nějaká je, ovšem není nijak výrazná a hlavně ji lze snadno odstranit při editaci. Všeho všudy jsem s optickou kvalitou spokojený, pokud přihlédnu k zaměření objektivu a hlavně ceně.

 Využití. Někoho by možná napadla krajina, pro obrovský záběr, ovšem na krajinu bych ho asi nikdy nepoužil, protože široké je to opravdu moc a detaily potom nejsou tak velké, jako při focení stylem panorama. Lze ho ideálně využít v interiéru, kde perfektně využijete jeho 180 stupňový záběr. Dále na velice abstraktní a šílené portréty a zkrátka na vše, kde je potřeba vměstnat do obrazu vše. Napadá mne například fotka novomanželů v autě.
 Pod článek přikládám pro ilustraci šířky záběru fotku metrové televize z cca 10cm (!!)


Žádné komentáře:

Okomentovat